Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Barcin
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Informacja dla wyborcy niepełnosprawnego

Wyborca niepełnosprawny wpisany do rejestru wyborców w gminie Barcin ma prawo do uzyskiwania informacji o:

1) właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania;


2) lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy niepełnosprawnego, w tym o lokalach obwodowych komisji wyborczych ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych;

W gminie Barcin wszystkie lokale obwodowych komisji wyborczych są dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Obwieszczenie Burmistrza Barcina z dnia 11 września 2019 roku o numerach oraz granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 13 października 2019 r. dostępne jest w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Barcin pod linkiem:

https://bip.barcin.pl/dokumenty/2270 


3) warunkach dopisania wyborcy do spisu wyborców w obwodzie głosowania;

Wyborca niepełnosprawny może zostać dopisany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy Barcin i tam głosować w wyborach, pod warunkiem:

  1. złożenia w terminie do dnia 8 października 2019 r. pisemnego wniosku do Urzędu Miejskiego w Barcinie, Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich – Ewidencja Ludności,

 ul. Artylerzystów 9, pok. 4, nr tel. (52) 383 41 30, nr faksu (52) 383 41 43,

czynne w dni: poniedziałek, środa, czwartek w godz. od 7:00 do 15:00, we wtorek w godz. od 7:00 do 16:30 i piątek w godz. od 7:00 do 13:30.

We wniosku o dopisanie do spisu wyborców należy podać następujące dane: nazwisko i imię – imiona, imię ojca, data urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania oraz adres, pod którym wyborca czasowo przebywa.


4) terminie wyborów oraz godzinach głosowania;

Głosowanie w wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP zostanie przeprowadzone w dniu 13 października 2019 r. w godzinach od 7:00 do 21:00.


5) komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów;

Informacje o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach zawiera Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 2 września 2019 r. o komitetach wyborczych utworzonych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 13 października 2019 r. (M. P. poz. 853).

Informacje o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów w okręgu wyborczym nr 4 zawiera Obwieszczenie Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy z dnia 16 września 2019 r. o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów w okręgu wyborczym nr 4 w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast informacje o zarejestrowanych kandydatach na senatora w okręgach wyborczych nr 9 i nr 10 zawierają Obwieszczenia Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy z dnia 16 września 2019 r. o zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym kandydatach na senatora w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.


6) warunkach oraz formach głosowania.

Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) przysługuje obywatelowi polskiemu, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, z wyjątkiem osób: pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawionych praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu oraz ubezwłasnowolnionych prawomocnym orzeczeniem sądu.

Kodeks wyborczy przewiduje następujące formy głosowania:

  1. głosowanie osobiste w lokalu wyborczym;
  2. głosowanie przez pełnomocnika (przeznaczone dla wyborców niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat);
  3.  głosowanie korespondencyjne w stałych obwodach głosowania na terenie kraju (przeznaczone dla wyborców niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności).

Wyborca głosuje w lokalu wyborczym obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania, w którym został ujęty w spisie wyborców, albo w dowolnym lokalu wyborczym – na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Udając się do lokalu wyborczego wyborca winien zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości (np. dowód osobisty). Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu inna osoba, z wyłączeniem członków komisji wyborczych i mężów zaufania.

Udając się do lokalu wyborczego wyborca winien zabrać ze sobą dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości (np. dowód osobisty). Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu inna osoba, z wyłączeniem członków komisji wyborczych i mężów zaufania.

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu.

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania należy sporządzić na właściwym formularzu i złożyć do Burmistrza Barcina najpóźniej do dnia 4 października 2019 r.

Wniosek może być złożony pocztą lub przez dowolną osobę w Urzędzie Miejskim, ul. Artylerzystów 9,
czynne w dni: poniedziałek, środa, czwartek w godz. od 7:00 do 15:00, we wtorek w godz. od 7:00 do 16:30 i piątek w godz. od 7:00 do 13:30.

Osoba wskazana do bezpośredniego kontaktu: Anna Bartkowiak – pomoc administracyjna ds. obsługi Rady i Komisji, Biuro Rady Miejskiej: pokój nr 12b, tel. 52 383 41 39, email: radamiejska2@barcin.pl .

Wniosek powinien zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, a także wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania. Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania, z wyłączeniem osób wchodzących w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężów zaufania, jak również kandydatów w danych wyborach. Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone w przypadku głosowania w odrębnych obwodach głosowania utworzonych w gminach, w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich, a także w przypadku zgłoszenia przez wyborcę zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa, jak też osobistego głosowania w lokalu wyborczym, jeżeli nie zagłosował jeszcze w jego imieniu pełnomocnik. Cofnięcie pełnomocnictwa następuje przez złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów stosownego oświadczenia Burmistrzowi Barcina tj. do dnia 11 października 2019 r. lub przez doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.

Druki wniosków do pobrania w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Barcin pod linkiem: https://bip.barcin.pl/dokumenty/2286

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może głosować korespondencyjnie.

Zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego są przyjmowane w siedzibie Komisarzy Wyborczych w Bydgoszczy I i II, ul. Jagiellońska 3, pokój 27 (budynek A Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy) codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.

Zamiar takiego głosowania należy zgłosić ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej w terminie do dnia 30 września 2019 r. Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane wyborcy: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów oraz wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Do zgłoszenia dołącza się kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. W zgłoszeniu wyborca niepełnosprawny może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Szczegółowe informacje dotyczące udziału w wyborach wyborców niepełnosprawnych zawiera Informacja Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 lutego 2019 r. o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych (znak: ZPOW-501-14/19).

Wszelkie informacje dotyczące wyborów dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Barcin – na stronie internetowej:

https://bip.barcin.pl/dokumenty/menu/109

oraz w internetowym portalu informacyjnym Państwowej Komisji Wyborczej – na stronie:

https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Przybysz 23-09-2019 09:17:51
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Anna Bartkowiak 20-09-2019
Ostatnia aktualizacja: Marek Przybysz 23-09-2019 09:23:59