Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Barcin
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Kilka słów o Barcinie

Gmina Barcin jest jedną ze 144 gmin Województwa Kujawsko-Pomorskiego, położoną w jego południowej części na obrzeżach Powiatu Żnińskiego.

Etnograficznie gmina należy do Pałuk i leży na Szlaku Piastowskim. Zlokalizowana jest przy trasach komunikacyjnych: Bydgoszcz - Mogilno (nr 254) oraz Inowrocław - Żnin (nr 251) i usytuowana centralnie względem dużych ośrodków województwa. Od Torunia dzieli ją 60 km, od Bydgoszczy 35 km, a od Inowrocławia 20 km. Patrząc w szerszej perspektywie położona jest 100 km od Poznania (Autostrada A2), 220 km od Gdańska (port morski) i 250 km od Warszawy. Od północy sąsiaduje z gminami Łabiszyn, i Złotniki Kujawskie, od południowego wschodu z gminami Pakość i Dąbrowa, z powiatu inowrocławskiego, a od zachodu z gminą Żnin. Od przejścia granicznego z Niemcami w Świecku-Słubicach gminę dzieli 300 km, a z Rosją w Bezledach - 328 km.

Barcin, stanowiący siedzibę władz samorządowych, jest wielofunkcyjnym ośrodkiem administracyjno-usługowym i mieszkaniowym. Położony jest niemal centralnie w stosunku do obszaru gminy. Umożliwia to łatwość komunikowania się ze wszystkimi sołectwami. Charakterystycznym dla miasta zjawiskiem jest rozbicie układu przestrzennego na dwie odmienne jednostki - stary i nowy Barcin. Ukształtowany w procesie historycznym i mający wielowiekowe tradycje stary Barcin oddzielony jest łąkami i użytkiem ekologicznym doliny rzeki Noteci od nowej części miasta. Nowy Barcin jest jednostką mieszkaniowo-usługową utworzoną na potrzeby przemysłu cementowo-wapienniczego.

Mapka lokalizacyjna gminy Barcin

Lokalizacja Gminy Barcin

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Przybysz 03-08-2018 09:13:01
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marek Przybysz 18-04-2011
Ostatnia aktualizacja: Marek Przybysz 23-08-2018 08:09:59